MILTON — March 3 marked the 30th annual Forestry Conclave and Lumberjack Festival on the Milton campus of Pensacola State College. 

People came from across the Panhandle to participate in and watch various forestry competitions. Local vendors also sold woodwork, plants, food and other goods at the event. 

The first, second and third place winners of Saturday’s competitions are as follows: 

• Men’s Grand Champions: Kyle Shertzer, first; Jack Boatner, second; Stephen McDonal, third

• Women’s Grand Champions: Cortney Stotts, first; Audrie Carper, second; Hillary Leonard, third

• Youth Grand Champion: Tyler Metzler, Avalon Middle School

• Youth Compass and Pacing: Breeana Metzler, Avalon Middle, first; Ivy Dewater, N.B. Cook Elementary, second; Tyler Metzler, Avalon Middle, third

• Grand Caber Toss (63 and older): Ed Meadows, first; James Thomas, second; Butch Branch, third

• Women’s Crosscut: Anthea Amos and Cortney Stotts, first; Audrie Carper and Teri van den Berg, second; Hillary Leonard and Helena Tassi, third

• Jack and Jill Crosscut: Kyle and Marina Shertzer, first; Kevin Smith and Anthea Amos, second; Audrie and Stephen Carper, third

• Youth Crosscut: Greer Aderholdt, Hobbs Middle, and Ivy, N.B. Cook, first; Breeana and Tyler Metzler, Avalon Middle, second; Mitchell Peterson, Trinitas Christian School, and Tyler Metzler, Avalon Middle, 3rd

• Men’s Crosscut: Mike Mueller and Jack Boatner, first; Kevin Smith and Chris Turner, second; Kyle Shertzer and George Lake, third

• Men’s Compass and Pacing: Hristo Hantsoulis, first; Kevin Smith, second; Scott Simmons, third

• Youth Knife Throw: Winfred Allayer, homeschool, first; Mitchell Peterson, Trinitas Christian School, second; Tyler Metzler, Avalon Middle, third

• Women’s Compass and Pacing: Cortney Stotts, first; Audrie Carper, second

• Knife Throw: Gordon Toms, first; Audrie Carper, second; James Hutcheson, third

• Axe Throw: Raymond Edwards, first; Steve Brown, second; Justin Evans, third

• Men’s Sawing: George Lake, first; Jack Boatner, second; Stephen McDonal, third

• Women’s Sawing: Cortney Stotts, first; Danielle Williams, second; Shelby Thacker, third

• Men’s Standing Chop: Tyler Thomas, first; Hristo Hantsoulis, second; Jack Boatner, third

• Pole Toss: Travis Thomas, first; Justin Evans, second; Kyle Shertzer, third

• Log Roll: Stephon McDonald and Andrew Steven, first; Jack Boatner and Mike Mueller, second; Kyle Shertzer and George Lake, third