Alabama Sports Writers Association high school football poll. (First-place votes and current record in parentheses)

 

Class 7A

1. Central-Phenix City (23) (5-0) ;319

2. Hoover (3) (4-1) ;257

3. Thompson (1) (5-0) ;223

4. Hewitt-Trussville (1) (5-0) ;195

5. McGill-Toolen (5-0) ;173

6. Auburn (5-1) ;139

7. Fairhope (4-1) ;112

8. Spain Park (3-2) ;62

9. Mountain Brook (3-2) ;51

10. Bob Jones (4-2) ;20

Others receiving votes: Sparkman (4-1) 15, Jeff Davis (4-2) 10, Grissom (2-3) 8, Davidson (3-2) 6, Lee-Montgomery (4-1) 6.

 

Class 6A

1. Austin (23) (5-0) ;319

2. Oxford (3) (6-0) ;245

3. Pinson Valley (2) (6-0) ;244

4. Wetumpka (6-0) ;194

5. Spanish Fort (4-1) ;152

6. Homewood (5-0) ;135

7. Saraland (5-1) ;78

8. Ramsay (3-2) ;69

9. Sidney Lanier (4-2) ;60

10. Benjamin Russell (4-1) ;27

Others receiving votes: Blount (4-2) 24 Clay-Chalkville (5-1) 15, Muscle Shoals (4-1) 15, Park Crossing (5-1) 10, Daphne (3-2) 5, Minor (3-2) 3, Hillcrest-Tuscaloosa (4-2) 1.

 

Class 5A

1. Briarwood Chr. (25) (5-0) ;327

2. St. Paul’s (3) (5-0) ;260

3. Carroll (5-0) ;221

4. Beauregard (3-1) ;195

5. Wenonah (4-1) ;153

6. Alexandria (5-1) ;110

7. Etowah (5-1);99

8. Mae Jemison-Huntsville (5-1) ;97

9. Jackson (4-1) ;61

10. Demopolis (4-1) ;31

Others receiving votes: Brooks (3-1) 21, St. Clair Co. (4-1) 13, Mortimer Jordan (4-2) 4, Eufaula (3-2) 2, Central-Clay Co. (3-2) 1, Sylacauga (4-1) 1.

 

Class 4A

1. Andalusia (20) (5-1) ;310

2. Rogers (7) (6-0) ;263

3. UMS-Wright (4-1) ;213

4. Thomasville (1) (5-0) ;193

5. Leeds (5-1) ;166

6. Deshler (5-0) ;128

7. Wilson (5-0) ;93

8. Fayette Co. (4-1) ;73

9. Hokes Bluff (4-1) ;47

10. Tallassee (5-1) ;40

Others receiving votes: Saks (5-0) 33, Alabama Chr. (6-0) 20, Munford (4-1) 12, Bibb Co. (5-1) 2, Dale Co. (5-1) 2, Madison Acad. (3-2) 1.

 

Class 3A

1. Mobile Chr. (17) (5-0) ;303

2. Piedmont (11) (5-1) ;283

3. Gordo (4-1) ;214

4. Randolph Co. (4-1) ;178

5. Ohatchee (5-1) ;157

6. Weaver (4-1) ;99

T7. Oakman (4-1) ;93

T7. Wicksburg (5-0) ;93

9. Fultondale (5-0) ;55

10. Plainview. (5-1) ;37

Others receiving votes: T.R. Miller (3-2) 26, Sylvania (5-0) 22, American Chr. (5-1) 13, Hillcrest-Evergreen (4-1) 8, Montgomery Acad. (5-1) 5, Clarke Co. (3-2) 3, West Morgan (5-1) 3, Colbert Heights (5-1) 2, Lauderdale Co. (3-2) 2.

 

Class 2A

1. Fyffe (26) (5-0) ;330

2. Lanett (2) (6-0) ;257

3. Elba (4-1) ;221

4. LaFayette (4-1) ;187

5. Leroy (4-1) ;133

6. Goshen (4-1) ;119

7. Aliceville (3-2) ;103

8. J.U. Blacksher (5-0) ;67

9. Sulligent (4-1) ;43

10. Thorsby (5-0) ;42

Others receiving votes: St. Luke’s (3-1) 38, Sand Rock (4-1) 24, Abbeville (4-1) 18, Tarrant (4-1) 12, Lamar Co. (4-2) 2.

 

Class 1A

1. Maplesville (28) (5-0) ;336

T2. Georgiana (6-0) ;233

T2. Sweet Water (3-1) ;233

4. Houston Co. (6-0) ;174

5. Pickens Co. (4-1) ;163

6. Isabella (5-0) ;132

7. Wadley (5-0) ;115

8. Lynn (6-0) ;56

9. Decatur Heritage (5-0) ;46

10. Brantley (3-2) ;41

Others receiving votes: Marengo (3-2) 22, South Lamar (5-1) 14, Linden (3-2) 12, Addison (4-2) 7, Cedar Bluff (3-2) 5, Notasulga (3-2) 3, Florala (3-2) 1, Hackleburg (4-1) 1, Spring Garden (4-1) 1, Winterboro (4-1) 1.

 

AISA

1. Autauga Acad. (27) (6-0) ;333

2. Escambia Acad. (7-0) ;249

3. Monroe Acad. (1) (7-0) ;222

4. Chambers Acad. (6-0) ;196

5. South Choctaw Acad. (5-1) ;158

6. Bessemer Acad. (4-3) ;129

7. Tuscaloosa Acad. (4-1) ;101

8. Pike Liberal (5-2) ;89

9. Fort Dale Acad. (5-1) ;47

10. Lee-Scott (4-2) ;37

Others receiving votes: Jackson Acad. (5-2) 19, Morgan Acad. (3-3) 8, Glenwood (3-4) 4, Macon-East (5-1) 2, Abbeville Chr. (3-4) 1, Crenshaw Chr. (5-2) 1.

 

The Alabama Sports Writers Association prep committee members are: Paul Beaudry (Chairman), Alabama Media Group; Lizi Arbogast, Alexander City Outlook; Josh Dutton, Andalusia Star-News; Joe Medley, Anniston Star; Andrew Garner, Atmore Advance; Josh Bean, Birmingham News; Rob Rice, Blount Countian; Shannon Fagan, Cherokee Herald; Ross Wood, Clarke Co. Democrat; Jake Winfrey, Cullman Times; Johnathan Bentley, Daily Mountain Eagle; Justin Graves, Decatur Daily; David Mundee, Dothan Eagle; Lee Peacock, Evergreen Courant; Cody Dowler, Fort Payne Times-Journal; Craig Thomas, Florence TimesDaily; Chris McCarthy, Gadsden Messenger; J.J. Hicks, Gadsden Times; Daniel Boyette, Huntsville Times; Ben Thomas, Mobile Press-Register; Stacy Long, Montgomery Advertiser; Scott Fields, Opelika-Auburn News; Shannon Allen, Sand Mountain Reporter; Jason Bowen, Scottsboro Daily Sentinel; Alec Etheridge, Shelby County Reporter; Lavonte Young, Talladega Daily Home; Joey Chandler, Tuscaloosa News; Evan Dudley, Wetumpka Herald. Not voting: Nicholas Finch, Freelance (Demopolis); Jeremy Smith, Freelance (Demopolis); Thomas Scott, Selma Times-Journal;